Tuesday, July 28, 2009

Art Pepper's Winter Moon


چندی پیش اشاره ای به سه آلبوم بزرگ "جاز با سازهای زهی" (از چارلی پارکر، کولمن هاوکینز و بن وبستر) کردم؛ به این فهرست "ماه زمستانی" (Winter Moon) شاهکاری از آرت پپر را هم بیفزایید که در این روزها که همه چیز در حال ذوب شدن و تصعید است، آخرین دستاویزی است که می توان خود را به این زمین سوختۀ بینوا بند کرد.

دربارۀ هنر پپر در زمانی مناسب – و به خاطر علاقه ام به این موزیسین بزرگ – به تفصیل حرف خواهم زد، تا قبل از آن گوش سپردن به این شاهکار را فراموش نکنید.

آلبوم در سپتامبر 1980 پر شده است؛ زیر آفتاب کالیفرنیا و با دمیدن نفس های یکی از رنج دیده ترین موزیسین های قرن بیستم در ساکسفون آلتو که شرح مرارت هایش یکی از دلایل ادامه دادن این راه نکبت بار موسوم به "تاریخ تمدن"، برای آدم هایی مثل من است. فکر کردن به این که همیشه کسانی بوده اند که دنیا خیلی بی رحمانه تر آن ها را به بازی پلید خود گرفته باعث می شود تا هم ادامه دادن راه آسان تر شود و هم صدای سحرانگیز و دلبرانۀ آرت پپر در این آلبوم معنایی مضاعف پیدا کند: هم زیبایی و استادی مسلم او را به رخ بکشد و هم در تضاد با زندگی اش، بزرگی این روح را به رخ می کشد. باید کتاب Straight Life (اتوبیوگرافی پپر) را بخوانید و ببینید که واقعاً از چه رنجی سخن می گوییم، انگار دارید داستان یکی از قهرمانان داستایوفسکی در دنیایی پلید را می خوانید که جغرافیای آن از روسیه به آمریکای مدرن بعد از جنگ دوم که از ذوق قدرت و ثروت با سر توی دیگ رفته بود، منتقل شده باشد.

یکی از زیباترین introduction های آرت را در ابتدای آلبوم و در قطعۀ Our Song می توان شنید که توسط خودش تنظیم شده است.

عنوان آلبوم و قطعۀ اصلی آن Winter moon، آهنگی است که هوگی کارمایکل نوشته است. پپر در Blues in the night به سراغ کلارینت می رود (او بعضاً در کارهای دیگرش ساکسفون تنور را نیز آزموده، به خصوص در اواخر سال های 1960) تنظیم بخش زهی توسط بیل هولمن و جیمی باند انجام شده است.

در نسخه ای که من دارم (که روی CD منتشر شده و با LP قدیمی آن تفاوت هایی دارد) دو اجرای متفاوت از The Prisoner و Our Song وجود دارد با اضافۀ تفسیر پپر از Ol’ man river که در آلبوم اصلی گنجانده نشده و البته در قد و قوارۀ قطعات اصلی نیست.

آن قدر ظرافت و شکنندگی در این قطعه هست که بتوان با آن دل سنگ خارا را نرم کرد و خدایا در زیر تمام این زیبایی ها و تواضعی که در کارهای پپر وجود دارد چه محنتی احساس می شود؛ بر او در این دنیا چه گذشته است؟


No comments:

Post a Comment