Monday, November 30, 2009

On Green Dolphin Street (Bill Evans, 1959)

صبح یکشنبه هوا سردتر از شنبه بود و زیرپوستم داغی رخوت آوری احساس می کردم که معنایش رفتن به سمت یک سرماخوردگی قریب الوقوع بود. سه شبانه روز تمام با موسیقی سروکله زده بودم و تمام انرژی و هوشیاری ام همراه با نت ها به آسمان رفته و در دود سفید غلیظ برگ سوزان آخر پاییز دره گلستان قاطی و گم شده بود. این داستان ادامه داشت تا دست بر قضا دستم روی آلبوم «در خیابان گرین دلفین» بیل اونز رفت و آن رخوت بیماری را از وجودم بیرون کشید. در حال حاضر نشانی از بیماری نیست چرا که وقتی تریوی بیل اونز با پل چیمبرز و فیلی جو جونز چنین لحظات تغزلی را از بعدظهرهای سرد آخر پاییز با صوت تصویر می کنند، دیگر زمانی برای درد فیزیکی باقی نمی ماند.

آلبوم در اواسط ژانویه 1959 ضبط شد اما به دلایل نامعلومی در قفسه های انباری استودیوی مایلستون خاک خورد تا در دهه 1970 بیل اونز آن را منتشر کرد، آن هم به انگیزه نشان دادن استادی مسلم پل چیمبرز در ساز باس، اندکی بعد از مرگ او.

آلبوم با «تو و شب و موسیقی» آغاز می شود. چه کسی می تواند بگوید که اونز یکی از بزرگ ترین مردان موسیقی در اجرای استانداردها نبوده است؟ چه کسی می تواند لغزیدن خرامانه نت ها، یکی پس از دیگری، را در اجراهای اونز انکار کند. این لحظات استعلایی در «قلبم ایستاد» ادامه پیدا کرده و در قطعه ای که نام آلبوم هم از آن آمده، یعنی «در خیابان گرین دلفین»، به اوج می رسد. آلبوم در روی دوم صفحه (هر روی صفحه 33 دور چیزی حدود 20 دقیقه جا می گیرد) به سمت اجراهایی اونزوار از قطعات بی باپ می رود و با یکی از تصنیفات بیل اونز Loose Bloose به پایان می رسد. دیالوگ های بین بیل (پیانو) و جونز (درامز) در این آلبوم یکی از بی نقص ترین نمونه های گفتگوی بخش ریتم با پیانو در یک تریوست.

اگر در CD این آلبوم تریوی دیگری (با ران کارتر، اسکات لافارو و پل موشن) و ساکسفون زوت سیمز را هم شنیدید، تعجب نکنید. این ها اضافات نسخه تازه آلبوم است که از اجرایی در کافه ویلیج ونگارد (1961) به ته آلبوم اصلی چسبانده شده است و البته این چند قطعه هم کارهایی بی نظیرند و خدا را شکر که آنها هم در این جا حضور دارند.

آلبوم را در این جا بشنوید و چنانچه از شما "رمز عبور" خواست آن را در قسمت "کامنت" همین یادداشت جستجو کنید و مواظب باشید که سرما نخورید چون هوا دارد سرد می شود یا این که حسابی شده است.
Bill Evans
On Green Dolphin Street


Recording Date: Jan 19, 1959
Label: Milestone Records
Time: 41:40

Tracks:
1. You and the Night and the Music
2. My Heart Stood Still
3. On Green Dolphin Street
4. How Am I to Know?
5. Woody 'N You [take 1]
6. Wood 'N You [take 2]
7. Loose Bloose

Line Up:
Bill Evans - piano
Paul Chambers - bass
Philly Joe Jones - drums
&
Ron Carter - bass
Jim Hall - guitar
Zoot Sims - sax
Paul Motian - drums
Scott LaFaro - bass

No comments:

Post a Comment