Wednesday, April 28, 2010

Sonny Clark
-->
سانی کلارک
21 جولای 1931 هرمینی پنسیلوانیا
13 ژانویه 1963

***
او را به عنوان یکی از بزرگترین شاگردان مکتب باد پاول می شناسند . یکی از آدم های درجه یک هاردباپ و آهنگسازی توانا. آرت فارمر می گوید :« یکی از مولفه‌های اصلی ِ موسیقی ِ کلارک این است که هیچ تقلا و فشاری در کارنیست. موزیسین‌های دیگر به زور سعی می‌کنند سویینگ کنند اما برای کلارک سویینگ چیزی است کاملاً طبیعی، خودانگیخته و در ذات موسیقی‌اش.»

از 4 سالگی پشت پیانو نشست، در حالی که تمرین ویبرافون و باس هم می‌کرد. در دوازده سالگی با خانواده‌اش به پیتزبورگ مهاجرت کرد. هفت سال بعد با برادرش ، که او هم پیانیست بود، به غرب آمریکا رفتتند و در آنجا با واردل گری (Wardell Gray) و اسکار پتیفورد کار کردند. سانی از 1953 تا 1956 عضوی از کوارتت بادی دوفرانکو(Buddy De Franco) بود. در لوس آنجلس برای بزرگانی همچون استن گتز، آنیتا اودی و آرت فارمر ساز زد. در 1957 به نیویورک رفت و با دایانا واشینگتون کار کرد. کمی بعد به جمع ستارگان کمپانی "بلونُت" پیوست و چند آلبوم موفق نتیجه این دوران بود. علاوه بر کارهایی با اسم خودش در آلبوم‌هایی از کلیفورد جوردن و کرتیس فولر ظاهر شد. با سانی راولینز، چارلز مینگوس و جانی گریفین کارکرد. تریویی با سام جونز و آرتور تیلور تشکیل داد.

شاهکارش با نام Cool Struttin’ را در 1958 با جکی مک‌لین، آرت فارمر، فیلی جو جونز و پل چِیمبرز ضبط کرده است، شاید بزرگ‌ترین آلبوم هاردباپی که تا امروز ضبط شده است.

هرویین و الکل به سرعت زندگی‌ سانی کلارک را نابود کرد و در 32 سالگی درگذشت. در 1986 جان زُرن (John Zorn) و وین هورویتز (Wayne Horvitz) کوارتت یادبودی با نام او تشکیل دادند و در آلبومی به نام «جادو» (Voodoo) تصنیفات کلارک را ضبط کردند.

No comments:

Post a Comment